Megamax Ürün Görseli

Kilo Almanın Sağlıklı Yolları

ABD’deki insanların yaklaşık üçte ikisi aşırı kilolu veya obez.

Bununla birlikte, aynı zamanda çok sıska olmanın tam tersi olan bir çok kişi var.

Bu bir endişe, çünkü kilolu olma sağlığınız için obez olma kadar kötü olabilir.

Ayrıca, klinik olarak kilolu olmayan birçok kişi halen biraz kas kazanmak istiyor.

İster klinik olarak düşük kilolu olmanız veya basitçe kas kilolarını almak için mücadele eden “sert kazanç”, temel ilkeler aynıdır.

Bu makale sağlıklı bir şekilde kilo vermeye yönelik basit bir stratejiyi özetlemektedir.

“Düşük ağırlık” ne demektir?

Düşük kilolu olma, vücut kütle endeksi (VKİ) 18.5’in altında olarak tanımlanmaktadır. Bunun, en iyi sağlık sürdürmek için gereken vücut kütlesinden daha düşük olduğu tahmin edilmektedir.

Tersine, 25’in üstünde kilolu, 30’un üstünde ise obez olarak kabul edilir.

BMI ölçeğine nereden geldiğinizi görmek için bu hesap makinesini kullanın (yeni sekmede açılır).

Bununla birlikte, BMI ölçeğinde sadece ağırlık ve yüksekliğe bakan birçok sorun olduğunu unutmayın. Kas kütlesi hesaba katılmaz.

Bazı insanlar doğal olarak çok sıska ama yine de sağlıklı. Bu ölçeğe göre kilolu olma, mutlaka bir sağlık sorununuz olduğu anlamına gelmez.

Kilolu olmak kızlar ve kadınlar arasında yaklaşık 2-3 kat daha yaygın. ABD’de, 20 yaş ve üstündeki erkeklerin% 1’i ve kadınların% 2,4’ü kilolu.

Kilolu Olmanın Sağlık Önlemleri Nelerdir?

Obezite günümüzde dünyanın en büyük sağlık problemlerinden biridir.

Bununla birlikte, kilolu olmanız sağlığınız için obez olduğu kadar kötü olabilir. Bir çalışmaya göre, kilolu olma, erkeklerde erken ölüm riski% 140 ve kadınlarda% 100 daha fazla risk oluşturuyordu.

Bu çalışmada, obezite, “erken ölüm” riski ile% 50 daha fazla ilişkili “sadece” idi; bu, kilolu olmanın sağlığınız için daha da kötüye gidebileceğini gösteriyor.

Bir başka çalışmada, düşük kilolu erkeklerle erken ölüm riski artmış ancak kadınlarda artış görülmemiştir. Bu, kilolu olmanın erkeklerde daha kötü olabileceğini gösterir.

Düşük kilolu olma bağışıklık fonksiyonunu bozabilir, enfeksiyon riskini artırabilir, osteoporoz ve kırıklara neden olabilir ve doğurganlık sorunlarına neden olabilir.

Zayıf olan insanlarda da sarkopeni (yaşla ilişkili kas harcamaları) almak daha fazladır ve bunama riski daha yüksek olabilir.

Birkaç Şey Azaltmaya Neden Olabilir

Sağlıksız kilo kaybına neden olabilecek birkaç tıbbi durum vardır.

İşte bunlardan birkaçı:

  • Yeme bozuklukları: Anoreksiya nervosa, ciddi bir zihinsel bozukluk.
  • Tiroid problemleri: Aşırı aktif tiroid (hipertiroidizm) metabolizmayı artırabilir ve sağlıksız kilo kaybına neden olabilir.
  • Çölyak hastalığı: Gluten intoleransının en şiddetli şekli . Çölyak hastalığı olan çoğu insan, sahip olduklarını bilmiyor.
  • Diyabet: Kontrolsüz diyabet (esas olarak tip 1) olması ağır kilo kaybına yol açabilir.
  • Kanser: Kanserli tümörler sık ​​sık büyük miktarda kalori yakarlar ve birisinin ağırlığını kaybetmesine neden olabilir.
  • Enfeksiyonlar: Bazı enfeksiyonlar birinin ağır ağır olmasına neden olabilir. Buna parazitler, tüberküloz ve HIV / AIDS dahildir.

Eğer kilo alıyorsanız, ciddi bir sağlık durumunu ortadan kaldırmak için bir doktor görmek isteyebilirsiniz.

Bu, özellikle denemeden çok miktarda kilo vermeye başlamışsanız çok önemlidir.

YORUM GÖNDER

  • İsim
  • Eposta
  • Yorum

YORUMLAR (0 )